Vajon mennyit vagyunk hajlandóak átlagosan egy weboldal betöltésére várakozni?
A statisztikák szerint két másodperc sem kell, hogy egy webes tartalom betöltődjön a mai világban. Az online terekben való kalandozás gyorsaságát már megszoktuk az évek alatt, főleg az okostelefonok diktálta feszítő tempóban. Ebben a közegben nagyon fontos, hogy weboldalunk megfelelő sebességgel működjön, ezzel jobbá téve a felhasználói élményt. Elmagyarázzuk, miért fontos a weboldalunk sebessége, és hogy hogyan tudunk azon javítani.
A weboldal gyorsasága teszi az első benyomást
Az első benyomás rettentő nagy fontossággal bír az internet világában, hiszen a felhasználó egy legyintéssel ellapozhat, visszaléphet, kilőheti a weboldalunk, átugorhat a következő Google találatra. Ennek elkerülése nyilvánvalóan érdekünkben áll. A felhasználók megítélése számít a legtöbbet a weboldalunkkal kapcsolatban, és ők egy gyors betöltésre számítanak. Ennek pszichológiai háttere is van – a gyors weboldalak sokkal professzionálisabbnak és megbízhatóbbnak is tűnnek. Egy lassú weboldal arra enged következtetni, hogy az nem megbízható – egy negatív első benyomást pedig nehéz megfordítani. Az online vásárlók 79%-a nem tér vissza egy olyan weboldalra, amely lassan tölt be.
Gyorsaságra vagyunk kódolva
Magas a léc az interneten a gyorsasággal szemben – gyors betöltésre számítunk, sőt, el is várjuk. Az emberek 47%-a elvárja, hogy egy weboldal betöltődjön kevesebb, mint 2 másodperc alatt, 40% pedig elhagyja oldalunkat, amennyiben az tovább tölt, mint 3 másodperc. Ha 100,000 ember látogatja az oldalunkat, ez 40,000 csalódott netezőt jelent, akik a konkurenciát fogják választani. Ez egy nagyon kemény kritikának tűnik, de gondoljunk csak bele az internethasználati szokásainkba: válaszokat és megoldásokat akarunk kapni, méghozzá gyorsan és hatékonyan.
Felhasználói élmény
Egy jó weblap dizájn megkülönbözteti webhelyünket versenytársainktól. A jól kivitelezett tervezés lényege, hogy egyszerű, de nagyszerű élményt teremtsünk a website-unkra látogatóknak, ehhez pedig két dolog szükséges:
- Kiszolgálni a felhasználókat azzal az információval, amire szükségük van
- Gyors kiszolgálásra
Ezért a webhely betöltési sebessége az első számú prioritás a felhasználói élmény terén. A webhelyünket felkereső emberek keresnek valamit, nekünk pedig lehetőségünk van azt a lehető leggyorsabban nyújtani.
Amint látogatóink összezavarodnak vagy frusztráltak lesznek, valamit elrontottunk. És semmi sem frusztrál úgy minket, mint egy lassú weboldal!
Nem lesz elég hatékony a SEO-nk
Amennyiben a SEO egy ismeretlen kifejezés, akkor ajánljuk a Hogyan lehet weboldalam egyből keresőoptimalizált? cikkünket, amelyben mindent részletesen elmagyarázunk a keresőoptimalizálás fontosságáról. Egy lassú weboldal esetében kevesebb pontot kapunk, hátrányos helyzetből indulunk a mezőnyben, amely rosszabb helyezéshez, kevesebb látogatóhoz és kevesebb bevételhez is vezet. Ezt mindenképpen el szeretnénk kerülni!
Hogyan ellenőrizzük, hogy weboldalunk elég gyors-e?
A Google PageSpeed Insights, a Google saját eszköze hasznos segítség a weboldalunk gyorsaságának leméréséhez. Könnyen használható, az eredmények pedig egyértelműen kerülnek bemutatásra. A javaslatokat „javítania kell”, „javítás megfontolása” és „elfogadott szabályok” kategóriái szerint is rendezi.
Hogyan tegyük gyorsabbá weboldalunk?
Elárulunk három tippet, hogy hogyan teheti weboldalát gyorsabbá.
- Ellenőrizzük le, hogy mi lassítja weboldalunkat
-
- A webtárhely-kiszolgáló nincs megfelelően beállítva,
- a weboldal konfigurációi nem szolgálják ki a gyorsítótárazott oldalakat,
- túl nagy az oldalméret,
- túl nagy méretűek a képek,
- rossz bővítményeket telepítettünk,
- vagy bővítményeink elavultak,
- külső szkripteket használunk
– a lehetőségek tárháza igencsak széles, ezeken a lépéseken azonban érdemes és fontos végig futnunk, amennyiben arra gyanakszunk, hogy weboldalunk nem elég gyors.
- A tárhely frissítése
A szerver ellenőrzése az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy felgyorsítsuk oldalunkat. A weboldalak indításakor gyakran az olcsóbb megoldást választjuk, és osztott tárhelyre fizetünk elő. A webhely tartalmának és használatának növekedésével azonban az lassúvá válik. Ezt egy tárhely-terv frissítéssel, nagyobb előfizetéssel, több tárhellyel egyszerűen megoldhatjuk.
- Caching bővítmény telepítése
A weboldalak többsége dinamikus – ez azt jelenti, hogy menet közben épülnek fel, valahányszor valaki meglátogat egy bejegyzést vagy oldalt a webhelyen. Az oldalak összeállításához le kell futtatni egy folyamatot a szükséges információk megtalálásához, ezeket összeállítani, majd megjeleníteni a felhasználó számára. Ez a rendszer sok lépést tartalmaz, és valóban lelassíthatja webhelyünket, ha egyszerre több ember látogatja meg.
A gyorsítótár segítségével a weboldalunk akár ötször gyorsabb lehet – ahelyett, hogy a gyorsítótár-bővítmény minden alkalommal végig venné a teljes oldalgenerálási folyamatot, az első betöltés után elkészíti az oldal másolatát, majd ezt a gyorsítótárazott verziót minden későbbi felhasználónak kiszolgálja.
A weboldaloptimalizálás egy hosszú folyamat, azonban rendszeres karbantartással ezek a fáradalmas hibajavítgatások elkerülhetőek. Még szerencsésebb, ha profikra bízza weboldalát, hiszen egy professzionális websitekezelő ezekre a problémákra már a honlap létrehozásakor megtalálja a megoldásokat. A Webpro Agency igényes és professzionális weboldalakat készít, hipergyors sebességben! Tekintse meg referenciáinkat, valamint az Egyedi weboldal készítés és Egyedi weboldal fejlesztés szolgáltatásainkat.