Az internet használatával folyamatosan adatot osztunk meg magunkról – ebbe az is beletartozik, amikor okostelefonunk a világhálóra csatlakozva tengődik a zsebünkben, és ezzel folyamatosan megosztjuk a lokációnk koordinátáit, még ha nem is vagyunk ennek tudatában.
A telefonunk adatmegosztásába valószínűleg valamikor beleegyeztünk, amikor elfogadtuk a Felhasználási és Adatvédelmi feltételeket anélkül, hogy végig olvastuk volna. Valljuk be, ebben legtöbbünk hibás, azonban azt is be kell ismerni, hogy ezek a feltételek hosszúak, bonyolultak és nehezen érthetők, így a legkevésbé sem felhasználóbarát módon lettek elkészítve.
A nagy technológiai vállalatoknak rendkívül értékesek adataink – a mai világ kőolaja az adat. A rólunk begyűjtött információhalmazt metaadatok alkotják, és segítenek pontosabb képet adni a különböző internetes platformoknak és közösségi média oldalaknak, hogy kik vagyunk és mi érdekel bennünket, így pontosabban céloznak meg hirdetésekkel és nagyobb a valószínűsége, hogy sikeresen eladnak nekünk valamit. Azonban adataink olyan harmadik fél kezébe is kerülhetnek, aki kevésbé megbízható – az elmúlt években számtalan példát láthattunk adatszivárgásra, mint például a Cambridge Analytica botrány. Mit tehetünk adataink védelmének érdekében, ha nem szeretnénk lecsatlakozni a világhálóról?
Változtassuk meg mobiltelefonunk helymeghatározási beállításait
Legyen iOS vagy Android operációs rendszer a telefonunkra telepítve, mindkét felület esetében lehetőségünk van kikapcsolni a helymeghatározást, ezzel megelőzve a folyamatos adatmegosztást lokációnkról. Az alap beállítás napi rutinunk lekövetése: az appjaink pontosan tudják, hol élünk és hol dolgozunk azt alapul véve, hogy a nap melyik részében mennyi időt töltünk egy-egy helyen, és azt is látják, hogy hol járunk egy nap. A módosítást a Beállítások menüsorában az Adatvédelem fül alatt végezhetjük el, ahol lehetőségünk van a Helyzetmegosztást kikapcsolni.
Korlátozzuk a hirdetési követést
A helyzetmeghatározás kikapcsolását követően javasoljuk egyből a hirdetéseket megcélozni és korlátozni a hirdetési célból való lekövetést. A funkció beállítása nem fogja a technológiai cégeket megakadályozni abban, hogy valamilyen mértékben adatokat gyűjtsenek rólunk és azokat felhasználják, azonban újra kalibrálhatjuk a hirdetési profilunkat és kitörölhetünk minden célzott hirdetési profilt, amely készülékünkre lett célozva. Apple és Android készülékeinken egyaránt kikapcsolhatjuk a Követés kérésének engedélyezését az Adatvédelmi fül alatt a Beállítások menüsorában.
Korlátozzuk a Google adatgyűjtését
Az internet egyik korai szereplőjeként és a keresőmotorok legfőbb győztes oldalaként a Google rengeteg adattal rendelkezett a kezdetek óta, napjainkban pedig a legnagyobb adatkészleteket birtokolják felhasználóikról. A Google rendszere begyűjti és eltárolja minden mozdulatunkat, amely valamely termékük felhasználásával történt – minden Google keresés, e-mail, Chrome böngészőben való online szörfölés és Drive linkmegosztás beépült a Google memóriájába. Nem hiába hirdet a legtöbb piaci szereplő legszívesebben a Google rendszerében, adatkészleteiknek nincs határa, a hirdetések targetálása pedig így egészen hatékonnyá tud válni.
A Google számára megosztott adatainkat Google fiókunkban tudjuk beállítani, az Adatok és személyre szabás fül alatt. Itt beállíthatjuk a hirdetések személyre szabottságát, valamint beállíthatjuk a tevékenységeinkről megosztott adatokat is.
Használjunk privát böngészőt telefonunkon
Sok felhasználó ismeri és használja a privát böngészőket, azonban vannak olyan böngészők, amelyek lehetővé teszik, hogy teljes inkognitóban böngésszük a webet. Ilyen például a Mozilla Firefox Focus applikációja, amely blokkolja a hirdetéseket, az analitikát és minden jellegű adatszerzést – emellett pedig jelszavainkat is kitörli minden alkalommal. Ilyen böngészési lehetőségeket kínál még a Google Chrome és a Microsodt Edge inkognitó és InPrivate módban. Amennyiben pedig nem szeretnénk olyan böngészőszoftvereket használni, amelyek bármilyen nagy technológiai céghez vezetnek vissza, érdemes a Dolphin böngészőt kipróbálni.
+ Plusz jó hír a Samsung telefonok tulajdonosainak: a készülék Samsung Internet beépített böngészője alapból megakadályozza, hogy az itt keletkező adatainkat más cégek felhasználják, emellett pedig a hirdetéseket is blokkolja.
Ellenőrizzük le online fiókjainkat
Amikor egy új fiókot hozunk létre valamely nagy cég platformján, mint a Google, Microsoft vagy a Facebook, egyből elkezdjük adatainkat megosztani a helyzetünkről, személyes preferenciáinkról és szokásainkról. Az oldalak mögött rejlő algoritmusok minden klikkelést és görgetést lekövetnek.
Szerencsére van lehetőségünk ezen funkciók személyre szabására. A Google és Microsoft fiókunkba belépve egyből szembejönnek velünk adatvédelmi beállításaink, és ezeknek szabályozására mindig van lehetőségünk. A Facebook profilunkban sajnos kutatni kell egy keveset, mire megtaláljuk az adataink biztonságát szolgáló beállításokat, de érdemes legalább a Facebook felületén kívül végzett tevékenységünk követésének letiltását.
Mindig ellenőrizzük az alkalmazásoknak adott engedélyeinket
Az alkalmazások telepítése előtt mindig ellenőrizzük, pontosan milyen hozzáférési engedélyt adunk egy-egy appnak (és legyen gyanús, amikor egy gyerekeknek szóló egyszerű játék folyamatosan tudni szeretné lokációnkat). Az alkalmazások néha több információt kérnek, mint amire szükségük van – ezeket az információkat pedig harmadik félnek is eladhatják. Érdemes minden esetben áttekinteni alkalmazásengedélyeinket, így nem csak adatvédelmünket biztosítjuk, de azt is megakadályozhatjuk, hogy egyes alkalmazások visszaéljenek a bizalmunkkal.
Az internet térhódításának korszakában érdemes minden lehetséges beállítást ellenőrizni, amely adataink biztonságát szolgálja – az utcán sem sétálunk végig születési évünket és bankkártya adatainkat osztogatva, így digitális nyomainkról is győződjünk meg, hogy biztonságos utakon vezetnek.